Wycieczka do Rumunii w ramach programu Erasmus+

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Ligowie, którzy od 1 listopada 2022 r. realizują program Erasmus +, niedawno odbyli pierwszą mobilność. Gościli w Siret, rumuńskim mieście.

Od 1 listopada 2022 r. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Ligowie rozpoczęła realizację programu Erasmus + pt. „Przyjaźń bez granic”, którego jest głównym koordynatorem. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej. To ogromne wyróżnienie dla uczniów, którzy dzięki uczestnictwu w nim mają szansę poznać kulturę oraz zwyczaje innych krajów. Oprócz tego, co najważniejsze, doskonalą i rozwijają swoje kompetencji lingwistyczne, wynikające z konieczności komunikowania się w języku angielskim. Partnerami projektu są szkoły z Rumunii i Bułgarii.

W dniach 7-13 maja uczniowie wraz z opiekunami odbyli pierwszą mobilność do Rumunii, do Siret, gdzie spędzili 6 dni, które upłynęły na integracji międzynarodowej, wzajemnym poznawaniu różnic kulturowych oraz poszerzaniu kompetencji językowych. Podczas pobytu na rumuńskiej ziemi, wraz z obecnymi tam przyjaciółmi z Bułgarii, partnerami projektu, zwiedzali okoliczne atrakcje turystyczne, a widoki, jak jednomyślnie przyznają uczestnicy wycieczki, zapierały dech w piersi. Zgodnie z założeniami wymiany międzynarodowej, uczniowie mieli do wykonania kilka zadań. Jednym z nich było stworzenie książki kucharskiej z przepisami tradycyjnych potraw kuchni polskiej, bułgarskiej i rumuńskiej. W ocenie degustatorów, którymi byli wszyscy uczestnicy projektu, dania przygotowane przez młodzież z Ligowa były najsmaczniejsze, a jako dowód jest fakt, że poczęstunek zniknął z talerzy w okamgnieniu.

Ligowscy uczniowie czekają na kolejną mobilność za granicę. W październiku pojadą do Bułgarii, by tam przez kilka dni zamieszkać w domach uczniów, biorących udział w projekcie Erasmus +.

- Zakończenie projektu będzie miało miejsce w naszej szkole. Do Polski przyjedzie młodzież z Rumunii i Bułgarii. Zatrzymają się u uczniów, którzy podczas pobytu w obydwu państwach zostali ugoszczeni przez rumuńskie i bułgarskie rodziny. Aktualnie dzieci pod opieką nauczycieli, podejmują działania w ramach wzajemnego poznawania się, wykorzystując do tego celu specjalną platformę edukacyjną eTwinning – wyjaśnia Agnieszka Różańska, dyrektor szkoły w Ligowie.

Realizacja programu Erasmus + możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu, którego szkole w Ligowie udziela Gmina Mochowo.