Mobilność do Bułgarii

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Ligowie realizuje program Erasmus Plus. Uczniowie podjęli już pierwsze działania związane z realizacją projektu.

Od 1 listopada 2022 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ligowie realizują program Erasmus Plus „Przyjaźń bez granic”. Poza tym, że poznają kulturę, zwyczaje i walory turystyczne innych krajów europejskich, to, co najważniejsze, doskonalą swoje kompetencje językowe, gdyż muszą porozumiewać się w języku angielskim. Partnerami projektu są Rumunia i Bułgaria, jednak to szkoła w Ligowie jest koordynatorem całego programu. Na co dzień uczniowie komunikują się online ze swoimi rumuńskimi i bułgarskimi przyjaciółmi. Aktualnie dzieci wykonują działania projektowe, m.in. tworzą słowniki międzynarodowe, nagrywają filmiki, uczestniczą w konkursy. Jednak najbardziej ekscytujące dla nich są mobilności, które odbyły się już do obydwu państw. W maju uczniowie odwiedzili Rumunię, a w dniach 22-28 byli w Bułgarii.

Okazało się, że Bułgarzy i Polacy mają ze sobą wiele wspólnego, gdyż im także świetnie jest znana twórczość polskiego wieszcza narodowego - Adama Mickiewicza. Obcy nie jest im również Henryk Sienkiewicz.

Prosto z samolotu uczniowie przesiedli się na statek i popłynęli w rejs po Morzu Czarnym. Po ekscytującej morskiej podróż, dotarli na wyspę Św. Anastazji i poznali jej niezwykłą, pełną tajemnic historię.

Tygodniowy pobyt w Sungurlare upłynął ciepło, intensywnie i międzynarodowo. W tym czasie uczniowie z Polski, Rumunii i Bułgarii dowiedzieli się o sobie wielu interesujących rzeczy i, zgodnie z założeniami programu, zacieśnili więzi. Poza tym intensywnie pracowali, realizując zadania przewidziane w projekcie Erasmus Plus. Wykonali ozdoby z materiałów recyklingowych i przy okazji omówili, jak kraje biorące udział w programie, dbają o środowisko. Oprócz zwiedzania najbliższej okolicy, uczestnicy poznali także uroki regionu, w którym znajduje się szkoła partnerska – byli w miejscowościach o wdzięcznych nazwach Koteł i Żerawna, znajdujących się na wysokości blisko 700 m n.p.m.

28 października uczniowie i ich opiekunowie ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Ligowie cali i zdrowi wrócili do Ligowa. Po mobilności z Bułgarii śmiało można stwierdzić, że dużo wiedzą o krajach partnerskich, pogłębili swoje wiadomości w zakresie historii tych państw, walorów przyrodniczo-turystycznych i zwyczajów. Czasami byli zaskoczeni istniejącymi różnicami kulturowymi, bez których świat nie byłby tak ciekawy. Hasło przyświecające projektowi Erasmus Plus "No borders in friendship" ("Przyjaźń bez granic") idealnie odzwierciedla relacje, które łączą uczestników programu.

Na realizację projektu Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Ligowie otrzymała  środki z UE w wysokości 26 tys. euro. Gmina Mochowo także wsparła placówkę dotacją w wysokości 6 tys. euro.